Στα πλαίσια ανάδειξης τοπικών συνταγών της Μαυροθάλασσας και γειτονικών χωριών καθώς επίσης εκπαίδευσης των μαθητών για την υγιεινή χεριών η δασκάλα κ. Ευτυχία Κοκοτσάκη της Β2 τάξης του Δ.Σ. Μαυροθάλασσας με τους μαθητές της Γ τάξης έφτιαξαν και έπειτα γεύτηκαν Μουστοκούλουρα Μαυροθάλασσας.
Πρίν φτιάξουν τα μουστοκούλουρα οι μαθητές της Γ τάξης άκουσαν με προσοχή τον κ. Μαϊδάνογλου Απόστολο Γυμναστή του Δ.Σ. Μαυροθάλασσας να τους μιλά για υγιεινή των χεριών και τον σωστό τρόπο πλυσίματός τους.

ygieinhxeriwn

Η συνταγή για τα Μουστοκούλουρα:

[embeddoc url=»http://dim-mavroth.ser.sch.gr/wp-content/uploads/2015/12/μουστοκουλουρα.ppt» download=»all»]

Αφού οι μαθητές πλένανε τα χέρια τους καθήσανε γύρω απο την κ. Ευτυχία να παρακολουθήσουν πως φτιάχνεται η ζύμη για τα Μουστοκούλουρα και έπειτα συμμετείχαν και αυτοί:

moustokouloura00moustokouloura01

moustokouloura02

moustokouloura03moustokoulouraDSC02292

και αφού ψήθηκαν για κάνα 20′ λεπτο, τα Μουστοκούλουρά μας ήταν έτοιμα!

moustokouloura04