Η Επέτειος του ΟΧΙ μνημονεύει την άρνηση της Ελλάδας στις ιταλικές αξιώσεις που περιείχε το τελεσίγραφο που επιδόθηκε στις 28 Οκτωβρίου του 1940 στον Έλληνα πρωθυπουργό Ιωάννη Μεταξά. Συνέπεια της άρνησης αυτής ήταν η είσοδος της Χώρας στο Β΄ Παγκόσμιο Πόλεμο και η έναρξη του Ελληνοϊταλικού πολέμου του 1940. Η ημερομηνία αυτή καθιερώθηκε να εορτάζεται στην Ελλάδα και την Κύπρο κάθε χρόνο ως επίσημη εθνική εορτή και αργία. Επίσης, σε πολλές χώρες του κόσμου, ελληνικές κοινότητες γιορτάζουν την Επέτειο του Όχι.

Το Δημοτικό Σχολείο της Μαυροθάλασσας γιόρτασε αυτή την ημέρα ανεβάζοντας ένα θεατρικό από την Γ’ τάξη με τίτλο «Το Ασπρογάλανο πανί» , από την Δ’ τάξη το «Οι γυναίκες της Πίνδου» και το «Ήταν κάποτε ένας πόλεμος…» και η χορωδία του σχολείου μας απαρτιζόμενη από τα παιδιά της Ε’ τάξης τραγούδησε τραγούδια για την 28η Οκτωβρίου.