Στα πλαίσια του Διαγωνισμού «Λέμε όχι στο Σχολικό Εκφοβισμό» του Εκπαιδευτικού Προγράμματος με θέμα «Σέβομαι τη Διαφορετικότητα: Ένα πρόγραμμα κατά της ενδοσχολικής βίας 2015-2016» οι μαθητές της Ε τάξης του Δημοτικού Σχολείου Μαυροθάλασσας, αφού συζήτησαν στη τάξη περί σχολικού εκφοβισμού και διαφορετικότητας και μελέτησαν την ιστορία εκφοβισμού «τρέχει τρέχει ο Ορφέας..» από το πρόγραμμα Δάφνη ΙΙ Διδάσκοντας μέσα από ιστορίες, χωρίστηκαν σε ομάδες των 2 έως 5 ατόμων και ζωγράφισαν σε χαρτί κάθε παράγραφο της ιστορίας και στη συνέχεια δημιούργησαν κόμικ στον υπολογιστή με τις ζωγραφιές αυτές. Επίσης χρησιμοποιώντας πλαστελίνη και φωτογραφική μηχανή δημιουργήσανε στιγμιότυπα για την δημιουργία animation. Όλα αυτά δέθηκαν σε ένα τελικό βίντεο το οποίο στείλαμε www.respect-diversity.org για τη συμμετοχή στο διαγωνισμό.

το βιντεάκι μας:

Επιβλέποντες στην όλη προσπάθεια των μαθητών ήταν οι εκπαιδευτικοί του σχολείου:
Γκουτουλούδη Μαρία – Πληροφορική
Ματσικοπούλου Σπυριδούλα – Θεατρικών Σπουδών
Μιχαηλίδης Γκίβι  – Καλών Τεχνών

άλλα κόμικ, παρουσιάσεις και βίντεο που γίνανε απο μαθητές:

Σταύρος Μαυρίδης

bulling

Ζαφειρούλα  Ψιλάκη και Στέλλα Ράπτη

ζαφειρούλα_Στέλλα

Παυλίνα Τσαρτσίου

Παυλίνα